Nos.
Nem fikázni jöttem, csak tényeket közölni.
Drága jó édesapám jut eszembe ilyen jeles napokon, amikor a születésnapomra kapott könyvemet (1001 album, amit hallanod kell, mielőtt elpatkolsz) olvasgatom, és nem tudok fogalmazni.
Tudvalevő ugyebár, hogy a Beatles milyen egy igen meghatározó zenekar volt, és hogy semmilyen zenekar annak a nyomába sem érhet, és már akkor is klasszikus volt, amikor én megszülettem. Most minőségre nem mennék rá, csak a mennyiségre.
Ez a Beatles, amit apám már 8 éves koromban úgy harangozott be, hogy ihaj, meg volt a fiatalkorában, meg így, úgy, sőt, még amúgy is. Ebből eddig senki semmit nem értett, de akkor most jöjjenek a számok.
A Beatles átlagosan 1960-ban alakult, és 1970-ben fel is oszlott a picsába. A zenekar alig 12 éve oszlott fel, amikor én megszülettem, 20 éve, amikor először tudtam róla.
Szóval tiszavirág-életű volt ez a zenekar eléggé. Most nem azért a 20 fillérért, de ez a második zenekarom, amelyik hosszabb életű, mint a Beatles volt. Jó, a sikerek annyira nem jönnek, de akkor vegyünk egy példát!
A Tankcsapda zenekar idén volt 20 éves, vagyis igazából már 21 éves, 89-ben alakultak. Ha valakik, ők aztán sikeresek, gyakorlatilag a kezdetektől fogva.
Ha megnézzük a kedvenc zenekaraimat, a Prodigy pont 20 éves idén, 1990-ben alakult. A Cypress Hill egy kicsit öregebb 1988-as, 22 éves formáció. A Chemical Brothers csak 18 éve van, mondjuk el is kurvult, de ez már csak ilyen. Fatboy Slim, aki forradalmian újnak számított megjelenésekor, 1997-ben, már 13 éve nyomja az ipart, bár szintén prostituált lett az utóbbi időben.
És most térjünk ki egy kicsit egy másik legendára! Nirvana. Bezony, Kurt Cobain már akkor halott volt, amikor én még Dr. Albant hallgattam, és persze kint volt a Bravoból kiszedett Nirvana-poszter a falamon, csak a Smells Like Teen Spiritet ismertem tőlük, de az sem nagyon érdekelt még akkor. 1993-ban történt ez, a zenekar pedig 1989-ben alakult. Ebből a szempontból jobbak, mint a Beatles, mert csak 4 évig élt az egész zenekar, mégis világhírűek lettek. Kevesen tudják, mint ahogy nekem is úgy kellett elmondania valakinek, hogy a Green Day bizony 2 évvel hamarabb alakult, mint a Nirvana. És ez így van, vita nélkül. Ugyanakkor a mindent vivő slágerük, a Basket Case csak a Nirvana vége után, 1994-ben látott napvilágot.
Nade folytatom tehát.
Rolling Stones - 1962 - csak 2 évvel alakultak később, mint a Beatles, mégis a Beatlesre mondják azt, hogy úttörő, pedig valahogy a Stones már akkor keményebb volt. Mondjuk az első album pár számát ha Paul McCartney énekelné, simán Beatlesnek nézném.
Led Zeppelin - 1968, pont 20 éves volt, amikor apám először istenítette nekem, pont mint nekem most a Prodigy.
Black Sabbath - 1968, szintén
Ugorjunk kicsit
Metallica - 1981
Guns N' Roses - 1985 - ez sem tartott olyan véresen sokáig, mármint az igazi
Egy kis rémisztgetés - New Kids on The Block - 1984 - bizony, az első híresebb boyband előbb alakult, mint az egyik leghíresebb rockzenekar. Törődj bele :)
U2 - 1976 - Én a magam részéről azt hittem, hogy a Metallica volt előbb, de ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a Metallica kemény zenét játszik, míg a U2 leginkább puhafaszú vernyákolást. Félreértés ne essék, zeneileg nagyon ott van a U2, és Bono is nagyon szépen énekel, de egy pityergés az egész stílus, amit képviselnek, hosszú, kitartott hangok, harmóniák. Ez van, na.
És egyébként is, amikor azt mondják, hogy "A 70-es évek zenekarai", akkor valahogy kibaszott hihetetlennek tűnik számomra, hogy végülis a U2 is az, de ha nem is számítjuk annak, akkor is... Könyörgöm, mekkora egy ótvar nagy változás volt a 70-es és a 80-as évek zenéi között. Azért a 90-es évek fényévekkel jobban hasonlított a 80-asra, mint viszont. 2000 óta meg nem sok minden történt egyáltalán. Mi jött be? Dubstep, aztán annyi. Nem, ne magyarázz nekem, hogy hardstyle meg hardtechno, az megvolt '95-ben is, csak akkor még terrordrome-nak meg thunderdome-nak hívták. És amúgy a dubstep is csak egy lefelezett bigbeat, azzal a különbséggel, hogy a dubstep számok íróinak 90%-a meg van győződve arról, hogy mivel "új" a stílus, fos mindegy a hangszerelés, ennek megfelelően olyan szarul szólnak a számok, hogy bivaly! Tisztelet a kivételnek, de tényleg, hallgassuk már meg a pergődobokat, semmi igényesség, semmi gondolat, csak matek.
Itt szokott jönni az összefoglalás, a megmondás, de most elmarad. Egyszerűen csak arra vagyok kíváncsi, hogy számomra a Prodigy olyan-e, mint apámnak a Led Zep volt, vagy esélyem nincs, mert az korábbi születése miatt olyan előkelő helyet foglal el a könnyűzenei világban, ami behozhatatlan. Lehet-e valaha nagyobb zenekar a Beatlesnél, ami élt 10 évet? Ekkora zenekar maradt volna-e a Beatles, ha feloszlása után le nem lövik Lennont, és újraalakulnak haknizni, mint a Rolling Stones?
Tudja a halál. Lényeg az, hogy szerintem esély nincs arra, hogy egy régebbi zenekarnál "jobb" legyen az újabb, mert idősebb, akkor is, ha kevesebb ideig tartott.
Kezicsókolom!